ავეჯის ინდუსტრიაში პირველი ავტომატიზებული საწარმოს მშენებლობა
„ელემენტ ქონსთრაქშენი“ კომპანია „ელთიბის“ დაკვეთით სამხრეთ კავკასიაში პირველი ავტომატიზებული ავეჯის საწარმოს მშენებლობას აქტიურ რეჟიმში განაგრძობს.
საწარმო თბილისში, ულიანოვის ქ. №29-ში, 6 620 კვ.მ.-ზე იქნება განთავსებული. მისი მშენებლობა 2022 წელს დაიწყო, ხოლო დასრულებული პროექტის გახსნა 2026 წელს იგეგმება. საწარმოს პროექტს მრავალპროფილური გამოცდილების მქონე კომპანია „ელემენტ კონსტრაქშენი“ უძღვება, ხოლო პროექტის მაღალტექნოლოგიური დანადგარებით აღჭურვა/გამართვაზე გერმანული ბრენდი HOMAG იმუშავებს.
რობოტიზებული საწარმოს აშენების მიზანი „ელთიბის“ საწარმოო პროცესების მაქსიმალური ავტომატიზაცია და ხარისხის სტანდარტიზაციაა, რაც კომპანიას პროდუქციის ექსპორტზე გატანაში დაეხმარება. აღსანიშნავია, რომ პროექტი გამოირჩევა ენერგოეფექტურობით – ნარჩენების გადამუშავების ხარჯზე მიღებული ენერგია წარმოებას მოხმარდება, რაც მდგრადი განვითარების მიზნებს ემსახურება.
გარდა ბიზნესის განვითარებისა, ავტომატიზებული საწარმო გაზრდის სამუშაო ადგილებს ქვეყანაში და ადამიანებს ექნებათ შესაძლებლობა დასაქმდნენ იმ პოზიციებზე, რომლებიც ერთ-ერთი ყველაზე მოთხოვნადია, მაგალითად: კომპიუტერული ინჟინერია, ავეჯის კონსტრუირება, ხარისხის კონტროლი და უსაფრთხოება.
პროექტის განსახორციელებლად საჭირო ჯამური ინვესტიცია დაახ. 15 მლნ. ლარს შეადგენს. აქედან 10 მლნ. სახელმწიფო ხელშეწყობის პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ ფარგლებში, ხოლო დანარჩენი DCFTA-ის პროგრამით იქნა მოზიდული. მხარდაჭერის პირობები ასეთია: პირველ შემთხვევაში ფინანსდება სესხის პროცენტი, ხოლო მეორე შემთხვევაში – სესხის 15%-მდე წილი.
აღნიშნულ გრანდიოზულ პროექტს წინ უძღოდა „ელემენტ ქონსთრაქშენისა“ და „ელთიბის“ მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობის გამოცდილება. 2021 წელს ,,ელემენტ ქონსთრაქშენმა“ პანდემიის დროს მოქმედი რეგულაციების პირობებში, ვადაზე ადრე დაასრულა ოთხსართულიანი მრავალფუნქციური საწარმო ნაგებობის მშენებლობა. ,,ელემენტ ქონსთრაქშენის“ ინდუსტრიულ სამშენებლო პორტფოლიოში ასევე წარმოდგენილია „ელთიბის“ პირველი საწარმო.

Строительство первого автоматизированного предприятия в мебельной индустрии
„Компания «Element Construction» по заказу компании «LTB»  продолжает в активном режиме строительство первого на Южном Кавказе автоматизированного мебельного предприятия.
Предприятие расположено на площади 6620 кв.м в Тбилиси, на ул. Ульянова №29. Его строительство началось в 2022 году, а открытие завершенного проекта планируется в 2025 году. Проект предприятия ведет компания с многопрофильным опытом - «Element Construction», а оснащением/управлением объекта с помощью высоко технологичного оборудованя будет заниматься немецкий бренд HOMAG.
Целью создания роботизированного предприятия является максимальная автоматизация и стандартизация качества производственных процессов «LTB», что поможет компании экспортировать свою продукцию. Следует отметить, что проект отличается своей энергоэффективностью – энергия, полученная за счет переработки отходов, будет использоваться для производства, что служит целям устойчивого развития.
Помимо развития бизнеса, автоматизированное предприятие увеличит количество рабочих мест в стране, и у людей появится возможность трудоустроиться на наиболее востребованные позиции, например: компьютерная инженерия, конструирование мебели, контроль качества и безопасность.
Общий объем инвестиций, необходимых для реализации проекта, составляет около 15 миллионов лари, из которых 10 миллионов – поступили в рамках государственной программы содействия «Enterprise Georgia»,  остальные были привлечены программой DCFTA. Условия поддержки таковы: в первом случае финансируются проценты по займу, а во втором случае - до 15% от доли займа.
Этому грандиозному проекту предшествовал многолетний успешный опыт сотрудничества компаний «Element Construction» и «LTB». В 2021 году «Элемент Констракшн», в условиях регуляций, действующих во время пандемии, досрочно завершила строительство четырехэтажного многофункционального здания предприятия. В индустриально-промышленном портфолио «Элемент Констракшн» также представлено первое предприятие «LTB».